Akumulatory samochodowe

Akumulator jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu. Na rynku jest wiele producentów akumulatorów. Ceny zaczynają się od kilku set złotych do tysiąca, nie warto się sugerować jedynie ceną, przed zakupem warto poczytać recenzje na forach lub zapytać eksperta w sklepie czy to stacjonarnym czy internetowym. Po zakupie akumulatora i zamontowaniu go w pojeździe musimy o niego dbać żeby służył nam jak najdłużej. Średnio akumulator starcza na 4-6 lat.

Jaki akumulator samochodowy kupić?

Pierwsze akumulatory samochodowe montowano w latach 20 XX wieku. Wyróżniamy kilka rodzajów akumulatorów

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

jest to stary typ akumulatora powstał w 1859 jego budowa od tamtego czasu nie uległa zmianie. Składa się z anody ołowiowej i katody z tlenku ołowiu i płynnego elektrolitu. Plusem tej baterii jest niska cena minusem zaś kontrola elektrolitu.

Akumulatory żelowe

Akumulatory żelowe zamiast płynnego elektrolitu w jego wnętrzu znajduje się specjalny żel. Jest to mieszanina kwasu siarkowego z krzemionką. Nie zaleca się stosowania go w samochodach osobowych i ciężarowych gdyż moc która dostarczają jest zbyt mała w niskich temperaturach.

Akumulatory AGM

Jest to bateria z separatorami wykonanymi z mat mikro włókien szklanych lub włókna polimerowego. Akumulator jest bardzo wydajny i odporny na wibracje. Minusem jest wysoka cena, wysokie temperatury. Przeznaczenie tego typu akumulatora to samochody z systemem start end stop.

Przedstawię kilka porad jak dbać o akumulator aby nam służył jak najdłużej. Montaż akumulatora jest bardzo ważny, bateria nie może być narażona na wstrząsy. Drgania mogą spowodować zwarcie płyt w akumulatorze i akumulator możemy oddać do sklepu i kupić nowy.

Rozładowany akumulator jak naładować

Kolejnym bardzo istotnym błędem kierowców jest głębokie rozładowanie akumulatora. Klemy powinny być czyste i zakonserwowane. Co pół roku warto sprawdzić akumulator czy nie jest rozładowany. Rozładowany akumulator ma napięcie bez obciążenia poniżej 12,5V. Ładowanie akumulatora 12v wykonujemy prostownikiem 12 voltowym. ładowanie maksymalnie może trwać 10 godzin.

Zbyt długie ładowanie akumulatora, może spowodować trwałe uszkodzenia w postaci rozsypania płyt akumulatorowych. Wymiana akumulatora jest czynnością bardzo prostą do wykonania z pewnością każdy sobie poradzi z tą czynnością.

Akumulator do skutera i motocykla

Do skutera jak i motocykla można zastosować 3 rodzaje akumulatorów. Pierwszym akumulatorem, który zyskuje bardzo na popularności w gronie motocyklistów to bateria żelowa. Akumulator jest odporny na duże kąty przechyłów oraz dobrze znosi okres zimowania motocykla bez ładowania. Jeśli nie chcemy kupować droższego akumulatora żelowego możemy kupić tańszy akumulator kwasowo-ołowiowy.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment