Badania psychotechniczne

Badania psychotechniczne dla kierowców

Wszystko na temat badań psychotechnicznych

Badania i testy psychotechniczne pozwalają ocenić sprawność psychiczną i zdolności do obsługi maszyn. Badania takie wykonuje się też osobom, które straciły prawo jazdy za przekroczoną ilość punktów karnych lub za jazdę pod wpływem alkoholu. Na badanie może nas skierować policja, zakład pracy lub lekarz. Badanie wykonuje psycholog lub grupa psychologów.

Badania wykonywane są w ciągu jednego dnia twa to zazwyczaj 2 lub 3 godziny. Omawiane są szczegółowo uzyskane wynika oraz wydawane jest orzeczenie. Na badanie składa się kilu testów oceniających osobowość, sprawność intelektualną, koncentracje, spostrzegawczość, szybkość podejmowania decyzji, określenie zdolności prowadzenia pojazdu nocą.

Kto musi wykonywać badania psychotechniczne?

– Kierowcy zawodowi
–  Instruktorzy oraz egzaminatorzy nauki jazdy
–  Pracownicy maszyn oraz urządzeń,
–  Pracownicy  wykonujący pracę na wysokości,
–  Górnicy,
–  Kierowcy zatrudnieni w firmach typu Uber i Bolt,
–  Motorniczy tramwaju,
–  Operatorzy dźwigu, koparek, wózków widłowych, suwnic, ciężkich maszyn drogowych,
–  Kandydaci na strażników miejskich,
–  Pracownicy agencji ochrony,
–  Sędziowie,
–  Detektywi,
–  Osoby sprzedające i wytwarzające materiały wybuchowe

Skierowanie na badanie psychologiczne

Osoba posiadająca skierowanie na badanie psychologiczne ma 30 dni na wykonanie badania. Podczas przystąpienia do badania trzeba okazać dowód osobisty. Jeśli badana osoba poinformuje psychologa o swoim złym samopoczuciu lub złym stanie zdrowia psycholog wyznaczy inny termin na wykonanie badania. Niedopuszczalne jest przychodzić na badanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Przesunięty termin badanie nie może być dłuższy niż 14 dni.

Koszt badania psychotechnicznego to wydatek rzędu 150 zł. Badanie jest wykonywane na koszt pracodawcy. Powtarzać badania psychotechniczne trzeba, co 5 lat do 60 roku życia powyżej 60 roku życia badanie trzeba wykonać, co 30 miesięcy.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment