Auto detailing

Czym jest auto detailing?

Jest to wieloetapowy proces polerowania lakieru oraz czyszczenia wnętrza auta. Po wykonanej korekcie lakieru nakłada się specjalne woski naturalne lub syntetyczne albo powłoki kwarcowe, które chronią powłokę lakierniczą przed zarysowaniem. Polerowanie lakieru czasochłonnym procesem, w którym usuwamy niedoskonałości w lakierze, czyli rysy, zmatowienia, wżery po ptasich odchodach.Przed przystąpieniem do polerowania samochodu najpierw trzeba go dokładnie umyć do tego będą nam potrzebne specjalna chemia samochodowa, która ułatwi nam usunięcie zaschniętej smoły z lakieru.

Czyszczenie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe czyścimy specjalnym środkiem, który usuwa nalot powstały z klocków hamulcowych. Po wykonaniu dekontaminacji spryskujemy samochód aktywną pianą i odczekujemy kilka minut. Aktywna piana zmiękczy nam brud, który będzie łatwiejszy w usunięciu. Po umyciu samochodu następuje etap suszenia auta. Kolejnym krokiem jest inspekcja lakieru.

Na tym etapie szukamy wszelkich rys, zmatowień, odbarwień oraz wżerów po zapoznaniu się z mankamentami lakierniczymi dobieramy sposób polerowania samochodu czy będzie to korekta jedno etapowa czy dwu etapowa, jakich past oraz jakich gąbek polerskich będziemy potrzebować, aby usunąć wyżej wymienione niedoskonałości. Przed przystąpieniem do polerowania musimy okleić taśmą papierową uszczelki gumowe, listwy ozdobne. Polerką możemy też usunąć zmatowienie przednich lampa tylko musimy uważać żeby nie przegrzać plastiku lampy.
Po wykonanej polerce lakieru myjemy jeszcze raz auto oraz odtłuszczamy lakier tzw. IPĄ. Robimy to po to żeby nakładany wosk lub powłoka ceramiczna dobrze przylegała do lakieru.

Auto detailing wnętrza samochodu

Wnętrze pojazdu też wymaga dopieszczenia. Pierwsze, co robimy to bardzo dokładnie odkurzamy cały środek auta, jeśli auto jest bardzo brudne trzeba będzie odkręcić fotele ułatwi nam to dostęp do wszelkich zakamarków. Wszelkie plamy czy to na fotelach czy podłodze usuniemy odkurzaczem piorącym. Zabrudzony fragment spryskujemy chemią samochodową, która zmiękcza brud, po czym odkurzacz piorący wyciąga cały brud i plama znika. Jeśli plama nie znika trzeba czynność powtórzyć aż do zadowalającego efektu. Fotele pokryte skórą trzeba czyścić specjalnymi kosmetykami oraz preparatami zabezpieczającymi skórę. Na wszystkie plastikowe elementy w kokpicie auta nakładamy dressing matowy lub błyszczący to zależy, co nam barSprzatanie samochodudziej pasuje.

Ostatnim krokiem będzie rozpylenie zapachu samochodowego we wnętrzu pojazdu.  Podczas polerowania lakieru możemy uszkodzić lakier, czyli przepolerować jest to proces nieodwracalny i będziemy musieli polakierować uszkodzony element karoserii. Dlatego zabierając się za świadczenie odpłatnie auto detailingu warto nabrać doświadczenia na swoim samochodzie lub na samochodzie przeznaczonym do nauki nigdy nie na samochodzie klienta.

Ile kosztuje Auto detailing?

Koszt polerowania samochodu i czyszczenia wnętrza zależy od ilości niedoskonałości na lakierze oraz zatrudniania auta. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę usługi mają wpływ kosmetyki samochodowe, które zostaną użyte podczas auto detailingu. Większość firm podaje widełki cenowe od 1000 zł do 3, 500 zł czas trwania takiej usługo to 2 dni robocze.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment