panele fotowoltaiczne

Fotowoltaiczna energia słoneczna

Fotowoltaika, znana również jako PV, to szereg ogniw składających się z materiału fotowoltaicznego, który przemienia się w energię słoneczną w stały prąd elektryczny. Obecnie materiały wykorzystywane do wytwarzania fotowoltaicznej energii słonecznej obejmują krzem polikrystaliczny, krzem monokrystaliczny, siarczek miedzi i indu, tellurek kadmu i krzem mikrokrystaliczny.

W wyniku rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii nastąpił ogromny postęp w produkcji paneli fotowoltaicznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Produkcja energii elektrycznej w procesie fotowoltaicznym podwaja się co 2 lata od prawie dekady; średni wzrost wynosi 50% rocznie. W rezultacie produkcja fotowoltaiczna jest aktualnie najszybciej rozwijającą się technologią energetyczną na świecie.

Około 90 procent tej dużej produkcji energii za pomocą paneli fotowoltaicznych składa się z systemów elektrycznych podłączonych do sieci. Ten typ instalacji może być wbudowany w dach lub na posadowiony na ziemi. Ze względu na postęp technologiczny oraz zwiększoną produkcję, koszty wytwarzania energii fotowoltaicznej z energii słonecznej ulegały stopniowemu zmniejszeniu od czasu wyprodukowania pierwszych ogniw słonecznych. Obecnie zachęty finansowe promują instalację fotowoltaiczne w różnych krajach świata.

Najlepszym sposobem opisania fotowoltaiki jest to, że jest to technika wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej poprzez zamianę promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. Jednym słowem fotowoltaika to energia pochodząca bezpośrednio ze słońca.

Zastosowania fotowoltaiki

Ogniwa słoneczne wytwarzają energię elektryczną prądu stałego z promieniowania słonecznego. Wygenerowana w ten sposób energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania urządzeń lub ładowania baterii. Praktyczne zastosowanie fotowoltaiki początkowo polegało na zasilaniu statków kosmicznych i orbitujących satelitów.

Jednak w ostatnim czasie większa liczba modułów fotowoltaicznych ma zastosowanie do wytwarzania energii podłączonej do sieci. W tym przypadku potrzebny jest falownik do konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Istnieje mniejszy rynek energii poza siecią, do napędzania łodzi, dostarczania energii elektrycznej dla odległych mieszkańców, zasilania samochodów elektrycznych, pojazdów rekreacyjnych itp.

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Jest to instalacja fotowoltaicznych paneli słonecznych na dachu budynku, jako głównego źródła energii elektrycznej lub jako alternatywy. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to jeden z najszybciej rozwijających się aspektów przemysłu fotowoltaicznego.

Panel słoneczny jest zintegrowany z dachem lub ścianą budynku, obecnie można już kupować dachówki z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Ponadto istniejący budynek może być wyposażony w panele; w tym przypadku montaż odbywa się na szczycie konstrukcji dachu. Inną opcją jest oddzielna lokalizacja paneli słonecznych od budynku, która jest połączona w celu dostarczenia energii elektrycznej do budynku za pomocą kabla.

W przypadku budynków położonych daleko od konwencjonalnego źródła energii fotowoltaika może być najlepszą alternatywą do wytwarzania energii elektrycznej. Energia fotowoltaiczna ma tak wiele zastosowań, a także ogranicza zanieczyszczenie środowiska, które spowodowały konwencjonalne źródła energii, takie jak spalanie paliw kopalnych.

Inne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment