Komis samochodowy

Komis samochodowy czy to dobry biznes

Czy handel używanymi samochodami w dzisiejszych czasach się opłaca??

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Bardzo istotnym i kosztownym krokiem będzie zakup placu pod komis gdzie będą stały pojazdy. Warto szukać miejsc przy głównych trasach przelotowych lub miejsc gdzie przewija się dużo ludzi. Na portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć ogłoszenia typu wynajmę plac pod komis. Może zamiast kupować teren pod komis wynajmij a pieniądze zaoszczędzone zainwestujesz w samochody. Plac powinien być oświetlony, ogrodzony oraz powinien posiadać monitoring.

Polisa ubezpieczeniowa dla biznesu

Warto wybrać dobrą polisę ubezpieczeniową na prowadzony biznes jakim jest komis samochodowy. Pomieszczenie gdzie będziemy przyjmować potencjalnych kupujących, wystawiać faktury, podpisywać umowy, przyjmować pieniądze za sprzedany samochód powinno być dobrze oświetlone i wyposażone w biurka kanapę fotel drukarkę oraz ekspres do kawy. Jeśli na placu nie ma budynku w którym można by zaadaptować biuro ciekawych pomysłem i dość popularnym jest wynajęcie lub kupno przenośnego kontenera biurowego. Koszt wynajmu takiego kontenera zależy od wielkości ale 1000 zł miesięcznie powinno wystarczyć.

W urzędzie rejestrujesz firmę do wyboru:
– jednoosobowa działalność gospodarcza
– spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.

W polskiej klasyfikacji działalności komis samochodowy to numer  45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek.

Gdzie kupować samochody do komisu

W Internecie jest wiele zagranicznych jak i polskich stron gdzie odbywają się licytacje samochodów przez Internet większość firm komisowych kupuje tak samochody. Można też szukać samochodów w mobile.de umawiać się z prywatnymi właścicielami aut albo pojechać na komis w NiemczechSprzedaż samochodu i  tam szukać samochodów do naszego komisu. Nie zawsze podczas takiego wyjazdu znajdziemy samochody, które są warte zakupu dlatego nie jest to łatwy kawałek chleba. Gdy do zakupu samochodu dojdzie to trzeba zorganizować transport zakupionego samochodu lub samochodów.

Niemieckie komisy samochodowe

Większość aut na niemieckich komisach jest wyrejestrowanych i nie można nimi wracać na kołach zostaje nam tylko transport lawetą lub lohrą. Koszt takiego transportu to 1000 zł. Po przyjeździe samochodu na komis auto trzeba odkurzyć, wyprać wnętrze jeśli jest poplamione, wypolerować lakier, wymienić niedziałające lub wyeksploatowane podzespoły. Jeśli wszystko jest z autem ok. to trzeba opłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty, zrobić przegląd i zarejestrować pojazd.

Wystawianie ogłoszeń w internecie

Ostatnim etapem będzie wystawienie ogłoszenia w internetowych serwisach ogłoszeniowych typu olx, otomoto.  Na tym etapie zostaje nam już tylko czekanie na potencjalnego klienta, zdarza się tak że samochód stoi pół roku i nie może się sprzedać jest to ryzyko i mrożenie pieniędzy. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele najistotniejsza to za duża cena.

Po oględzinach samochodu i jeździe testowej następuje podpisanie umowy. Za dodatkową opłatą klient może sobie wykupić gwarancję np. gethelp w przypadku awarii samochód zostanie naprawiony. Po sprzedaniu samochodu właściciel komisu zanosi wszystkie dokumenty do księgowej która prowadzi mu księgowość.
Prowadzenie komisu nie jest prostą sprawą ale jak ktoś lubi samochody, ma smykałkę do handlu to myślę że jest to bardzo ciekawy sposób na biznes.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment