Przygotowanie auta do sprzedaży

Jeśli chcesz sprzedać swój samochód, ale oglądając ogłoszenia w popularnym serwisie ogłoszeniowym wszystkie samochody wyglądają jak nowe czyli błyszczący lakier bez rys czy przetarć. Czytając poniższy poradnik dowiesz się jak przegotować auto do sprzedaży.

Pierwszą czynnością będzie dokładne mycie samochodu na myjni bezdotykowej oraz dokładne wytarcie np. szmatką z mikrofibry. Czarny osad z felg to opiłki z klocków hamulcowych jest bardzo trudny do usunięcia samą pianą aktywną. Idealnie do czyszczenia felg nadaje się dimer jest to bardzo silny roztwór kwasów. Korzystając z wyżej wymienionego detergentu pamiętajmy aby ubrać rękawiczki gumowe. Jeśli nasze felgi są już czyste warto je zabezpieczyć woskiem w sprayu do samochodu.

Polerowanie lakieru auta

Po umyciu oraz wytarciu auta przychodzi czas na ocenę powłoki lakierniczej w poszukiwaniu rys, przebarwień oraz rdzy. Do polerowania będzie nam potrzebna maszyna polerska, pasta polerska oraz gąbki polerskie. Polerowanie możemy wykonać ręcznie jest to rozwiązanie bardzo męczące oraz czasochłonne. Koszt maszyny polerskiej zaczyna się od 200 zł natomiast , pasta polerska do samochodu kosztuje 50 zł natomiast gąbka to wydatek rzędu 20 zł. Zaczynamy polerowanie od nałożenia pasty na gąbkę i ustawiamy wolne obroty na maszynie. Ilość pasty na gąbce nie może być za duża.

Usuwanie rys z lakieru

Jest czynnością wymagającą niewielkiej wprawy. Największym problemem przy usuwaniu rys polerką jest przypalenie lakieru oraz przepolerowanie. {Zdjecie} Jeśli nastąpiło jedno z wyżej wymienionych element polerowany będzie wymagał ponownego lakierowania.

Okucia od kamieni oraz rysy które nie znikną od polerowania maskujemy lakierem o takim samym kolorze. Lakier samochodowy w sprayu kosztuje niewiele, a efekt po jego zastosowaniu jest bardzo dobry. Rysy na szybach są zmorą wielu właścicieli aut. Polerowanie szyb samochodowych nie jest tak prostą sprawą jak polerowanie zniszczonego lakieru. Do polerowania szyb używa się tlenu ceru.

Jak polerować aluminium?

Aluminium możemy polerować filcem lub pastą polerską. Przed przystąpieniem do polerowania aluminium dokładnie oczyść polerowany element z błota, piasku i zaschniętych much. Po nałożeniu pasty odczekaj kilka minut. Polerkę dociskamy dość mocno do polerowanej powierzchni, pamiętaj aby polerować cały element za jednym razem a nie punktowo. Wypolerowany element warto zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, zapobiegnie to późniejszemu utlenianiu.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego

Wypolerowane auto warto zabezpieczyć powłoką ochronną kwarcu lub wosku. Dzięki temu lakier nie zniszczy się tak szybko. By dodatkowo zabezpieczyć powłokę lakieru, warto zainwestować w produkty pielęgnacyjne (tzw. auto kosmetyki).

Jakie kosmetyki do auta są szczególnie polecane? dobrym wyborem będą produkty renomowanych producentów, specjalizujących się w dziedzinie motoryzacyjnej. Firmy, które oferują kosmetyki samochodowe, a także wiele produktów domowego użytku na ogól nie są zbyt dobre. Przy wyborze dobrze jest sugerować się opiniami internautów.

Jak polerować reflektory

Lampy we współczesnych autach wykonane są z tworzyw sztucznych częstym problemem jest ich matowienie, dzieje się tak gdyż plastik się utlenia pod wpływem promieni UV. Do usunięcia zmatowienia lamp potrzebujemy papierów wodny o gradacji 500, 1000, 1500, 2000, krążek polerski o średnicy 75mm oraz taśma maskująca. Taśmą maskującą oklejamy sąsiednie elementy karoserii żeby nie przepolerować się na kantach i rantach.

Czyszczenie i pranie tapicerki samochodowej

Przygotowanie samochodu do sprzedaży powinno obejmować również odpowiednie przygotowanie wnętrza. Dobrym pomysłem będzie pranie tapicerki. W ten sposób można w kilka chwil znacząca podnieść wartość samochodu. Jeśli tapicerka jest skórzana pomocne będą środki do pielęgnacji skóry. Ratunkiem dla bardzo zniszczonej tapicerki będzie regeneracja skóry. Koszt takiej usługi może być niemały, jednak warto zainwestować. Na sam koniec warto zadbać o detale zapachy samochodowe potrafią zdziałać cuda.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment