Przygotowanie samochodu do zimy

Pierwszą zasadniczą sprawą jeśli chodzi o wyposażenie samochodu do warunków zimowych jest należyty dobór ogumienia. Musimy pamiętać o tym, że opona zimowa wykonane jest ze specjalnej mieszanki gumy, mieszanka ta jest bardziej miękka niż ta z której wykonuje się opony letnie.

Gdybyśmy chcieli jeździć na oponach letnich poniżej 7 C lub w śniegu auto ślizgałoby się jak na łyżwach. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest czyszczenie samochodu ze śniegu. Pamiętajmy, że czym lepiej wyczyszczone szyby, lampmy tym lepiej widzimy i jesteśmy lepiej widoczni na drodze.

Wyposażenie samochodu w zimie

W samochodzie podczas zimy musimy mieć szczotkę, skrobaczkę i pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu samochodu z zewnątrz. Śnieg który znajduje się na dachu auta podczas jazdy będzie się ześlizgiwał z dachu na inne samochody które jadą za nami.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Jeśli nie wyczyścimy naszego auta z zewnątrz funkcjonariusz policji może wlepić nam mandat za stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym. Jeżeli mówimy już o widoczności zwykłą szmatką irchową można świetnie wyczyścić wszystkie szyby i reflektory. Kolejną ważną sprawą jest płyn do spryskiwaczy , pamiętajmy by zaopatrzyć się w zimowy płyn do spryskiwaczy , żeby nie zdarzyła się sytuacja podczas siarczystych mrozów płyn nam zamarznie i nic nie będziemy widzieli. Zapas płynu do spryskiwaczy zawsze woźmy w bagażniku, a samochodzie mieć zawsze do pełna.

Naładowany akumulator samochodowy

Jest jesień pojawiają się pierwsze przymrozki sprawdzamy jak dobry mamy akumulator, pamiętajmy, że jak temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza akumulator przestaje działać tak dobrze jak w lecie. Upewnijmy się czy wszystkie nadmuchy, ogrzewanie działają poprawnie jeśli ogrzewanie nie działa szybko zaparują nam szyby tym samym widoczność będzie gorsza. Ważna porada bardzo praktyczna i użyteczna miejmy w samochodzie latarkę i łopatę lub saperka, którą w razie czego będziemy odkopywali samochód z zaspy jak się odkopiemy to pomocna będzie lina holownicza. Pamiętajmy też by przed wyprawą samochód zatankować do pełna i komórka z naładowaną baterią.

Jakie ciśnienie w oponach?

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest ciśnienie w oponach. Pamiętajmy że ustalimy ciśnienie w oponie na dwie atmosfery i zrobimy to w temperaturze plus 20stopni Celsjusza po czym ponownie sprawdzimy ciśnienie w oponach przy temperaturze -5stopni Celsjusza okaże się, że tego ciśnienia jest dużo mniej jest około 1,7 bara. Powietrze pod wpływem temperatury zmniejsza swoją objętość. Szczególnie w tym okresie kiedy mamy duże amplitudy temperatury musimy często kontrolować ciśnienie w oponach.

Komfortowa podróż samochodem w zimie

Zaczynając podróż zadbajmy by wygodnie nam się podróżowało szczególnie jeśli chodzi o długie podróże. Przed taką wyprawą należy ściągnąć ubranie które krępuje nasze ruchy. Gdy już wsiądziemy za kierownicę pierwsze co zapinamy pasy, pasy muszą dobrze przylegać do ciała jeżeli pasy nie przylegają dobrze do ciała one po prostu nie działają. Jeżeli mamy już dobrze zapięte pasy zwracam teraz uwagę na ustawienie kierownicy.

Jazda samochodem w trudnych warunkach

W górnej pozycji trzymania kierownicy ręka musi być trochę ugięta. Następnym punktem jest ustawianie fotela względem pedałów, naciskając pedał sprzęgła noga musi być troszeczkę ugięta w kolanie. Jeżeli wyczyściliśmy samochód z zewnątrz od śniegu, posiadamy pełne wyposażenie zimowe (trójkąt ostrzegawczy, lina holownicza i saperkę) mamy prawidłowe ciśnienie w oponach, prawidłowo zapięte pasy, prawidłową odległość od pedałów to możemy ruszać w naszą podróż.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment