Samochodem do Chorwacji

Do Chorwacji możemy dostać się dwiema drogami przez Czechy Austrię oraz Słowenię.
Słowację i Węgry. Wybierając pierwszy wariant trasy pamiętajmy aby kupić winiety w Czechach oraz Austrii. W Czechach winiety nie są obowiązkowe ale żeby szybko przemieszczać się warto wydać te parę koron czeskich. W Czechach drogi oznaczone dużą literą D są niestety płatne.

Winiety w Czechach ile kosztują i gdzie kupić

Nasi południowi sąsiedzi mają trzy rodzaje winiet: 10 dniowa, miesięczna oraz roczna. Koszt winiety 10 dniowej to 53,50 winieta miesięczna to wydatek  76 zł natomiast roczna to 259 zł. Winiety możemy kupić na stacjach benzynowych. Wypełnienie zakupionej winiety jest bardzo proste. Jedną część winiety naklejamy na szybę drugą zaś chowamy do portfela na wypadek kontroli. Jeśli nie będziemy mieli wykupionej winiety i złapie nas policja to zapłacimy mandat w kwocie 5000 koron czeskich płatny na miejscu.

Rodzaje winiet w Austrii oraz ceny

Winiety w Austrii są obowiązkowe dla dróg szybkiego ruchu jak i autostrad. Poruszanie się po Austrii bez winiety jest niemożliwe. W tym kraju kupujemy winiety dla samochodów osobowych i motocykli. Rodzaje ważności winiet ze względu na ważność : 10 dniowa, 2 miesięczna oraz roczna.

Koszt zakupu winiety 10 dniowej to 9,40 euro, 2 miesięcznej   27,40, rocznej 91,10 euro. W Austrii jak i Czechach można kupić winietę elektroniczną. Wypełnienie winiety Austriackiej jest bardzo proste. Pamiętajmy aby jedną cześć nakleić na przednią szybę samochodu. Mandat za brak winiety w Austrii jest bardzo wysoki i wynosi 120 euro płatny na miejscu kontroli. Na Austriackich autostradach odbywają się wideo kontrole, które wyłapią, że nie mamy wykupionej winiety i dostaniemy mandat listownie.

Koszt winiety w Słowacji to 10 euro za 10 dni. Winietę można kupić przez Internet.
Koszt winiety Węgierskiej 10 dniowej to 3,500 HUF czyli 45 zł oczywiście można winietę kupić przez Internet.

Poruszanie się samochodem po Chorwacji też nie jest darmowe. Autostrady są płatne tak jak u nas na bramkach.

Ile godzin trwa droga samochodem do Chorwacji?

Z roku na rok jest coraz lepiej z jakością dróg  i ilością wariantów wyboru dróg do Chorwacji. Jeśli jesteśmy wypoczęci przed jazdą to trasę możemy wykonać na strzała z małymi przerwami na obiad i WC w 16 do 18 godzin. Jeśli nie zależy nam na czasie to warto po drodze zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach coś zobaczyć i coś zjeść.

Ile wyniosła trasa z Polski do Chorwacji samochodem i czy warto jechać autem?

Największym kosztem tej wyprawy będzie paliwo i winiety w poszczególnych krajach. Nie wiem jak wycenić czas dojazdu wyszło 18 godzin. Ja zdecydowanie wolę drugie rozwiązanie samolotem do Chorwacji. Po wylądowaniu wynajęcie samochodu i prosto do punktu docelowego czyli wynajętego mieszkania. W komentarzach możecie wyrazić swoją opinie co wy byście wybrali.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment