Sprawdzanie auta przed zakupem

Dziś opisze kilka ciekawych porad jak sprawdzić czy samochód, który chcemy kupić jest w dobrym stanie technicznym. Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne czytamy w nich, że auto nie wymaga naprawy, jego stan jest idealny, nic nie stuka nic nie puka. Kupowanie pierwszego auta wiąże się z dużymi emocjami, możemy pewnych mankamentów auta nie dostrzegać właśnie przez emocje.

Sprawdź numer VIN- Jak sprawdzić nr VIN?

Przed oględzinami auta warto sprzedającego spytać o numer VIN. Jeśli auto było serwisowane w Autoryzowanej Stacji Obsługi po podaniu numeru VIN otrzymamy całą historię auta oraz jakie miał wyposażenie gdy wyjechał z fabryki. Jeśli posiadamy już takie informacje możemy się umówić na oględziny auta przed zakupem. Na oględziny warto zabrać osobę, która orientuje się w oględzinach aut.

Warto wykonać diagnostykę komputerową samochodu wykonać ją można za pomocą specjalnego komputera, czynność tą oferują prawie wszystkie serwisy samochodowe. Bardzo istotne jest sprawdzenie dokumentów samochodu czyli dowód rejestracyjny, sprawdzić VIN auta na ramie, OC i ważność przeglądu.

Auta do sprzedaży są starannie przygotowywane

We wnętrzu auta sprawdzamy fotele czy nie są przetarte, wymieniane, całe wyposażenie musi być sprawne, jak wygląda kierownica oraz pedały, Chodzi o to czy zużycie elementów jest adekwatne do kilometrów jakie auto przejechało. Auta do sprzedaży są picowane, wszelkie przetarcia są maskowane, lub wymieniane całe elementy. Auto z zewnątrz sprawdzamy miernikiem grubości lakieru. Miernik grubości lakieru kosztuje kilkaset złotych ale jest wart swojej ceny, może nas uchronić przed kupieniem auta powypadkowego. Warto też sprawdzić , prawidłowa ocena stanu amortyzatora może oszczędzić nam kolejnej inwestycji w kupno pierwszego auta.

Jazda próbna

Jazda próbna wiele może nam powiedzieć o stanie faktycznym auta. Podczas takiej jazdy sprawdzamy jak auto hamuje, jak działa układ kierowniczy. W trakcje pokonywanie nierówności nie mogą dochodzić z zawieszenia żadne stuki oraz skrzypienie.

Finalizowanie transakcji zakupu samochodu

Po udanej jeździe przychodzi czas na finalizowanie transakcji. Dokładnie przeczytaj całą treść umowy, którą będziesz podpisywał. Po podpisaniu umowy przekazaniu pieniędzy musisz otrzymać od sprzedawcy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, aktualną polisę OC oraz pozostałe dokumenty mam tu na myśli faktury oraz rachunki za wykonane naprawy.

Po zakupie musisz udać się do urzędu skarbowego z wypełnionym drukiem PCC-3 i wpłacić podatek w wysokości 2% wartości pojazdu. Następnie czeka cie wizyta w biurze ubezpieczeń (tam gdzie auto jest aktualnie ubezpieczone). Przepisujesz tam polisę na siebie lub wypowiadasz umowę z aktualnym ubezpieczycielem.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment