Wybór fotelika samochodowego

Jest to ciekawy temat do napisania artykułu. Wybór fotelika samochodowego jest bardzo istotnym i ważnym wyborem odpowiada za bezpieczeństwo podróżowania naszego maluszka. Przy wyborze fotelika istotna jest waga i wzrost dziecka oraz czy samochód w którym będzie montowany fotelik posiada isofix. Po zakupie warto przeczytać instrukcje obsługi fotelika będzie w niej opisane jak dbać i montować fotelik w samochodzie aby spełniał swoje funkcje.

Co to jest ISOFIX?

ISOFIX jest to system mocowania fotelików na siedzeniach w samochodzie. Do uchwytów ISOFIX montujemy tzw. bazę do fotelika, do bazy wpinamy fotelik i montaż fotelika zakończony. Nie musimy oplatać fotelika pasami.

Foteliki RWF

Foteliki RWF czyli tyłem do kierunku jazdy foteliki te pojawiły się 50 lat temu w skandynawii. Przewożenie dzieci w takim  kierunku jest bezpieczniejsze podczas wypadku dziecko jest wciskane w fotelik. Dla dziecka siedzącego zgodnie z kierunkiem jazdy podczas wypadku przy prędkości 50km/h na odcinek szyjny dziecka działa siła 200 kg, natomiast dla dziecka siedzącego w przeciwnym kierunku do jazdy to ok 50 kg. Foteliki typu RWF nie są tak popularne jak zwykłe foteliki, dlatego warto uświadamiać swoich znajomych, który rodzaj fotelika samochodowego dla dziecka będzie najbezpieczniejszy.

Ile kosztuje fotelik samochodowy RWF

Fotelik RWF możemy kupić już od 600 – 700 zł nie są to pieniądze duże. Narosło kilka mitów odnośnie fotelików tyłem do kierunku jazdy pierwszy to choroba lokomocyjna, jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną to czy siedzi zgodnie z kierunkiem jazdy czy też nie i tak ma chorobę lokomocyjną. Drugi mit to małe pole widzenia, siedząc zgodnie z kierunkiem jazdy przedni fotel kierowcy czy pasażera ogranicza znacznie widoczność. Trzeci mit to mało miejsca na nogi aby ten mit obalić to trzeba odpowiednio dobrać fotelik do wzrostu dziecka.

Dodatkowym wyposażeniem RWF-a jest mata na siedzenie gdzie będzie montowany fotelik, mata ma ochronić fotel w samochodzie przed zabrudzeniem brudnymi butami dziecka. Lusterko montowane na zagłówku.

Jak zamontować fotelik samochodowy RWF

Montaż fotelika czy to klasycznego czy RWF jest dziecinnie proste zajmuje to góra 1 min. Foteliki tego tupu są najbezpieczniejsze.

Kiedy należy zmienić fotelik na większy??

Fotelik zmieniamy gdy główka dziecka wystaje za górną krawędź fotelika lub gdy dziecko przekroczy wymaganą wagę lub gdy pasy w foteliku są zużyte.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment