Wycinka drzew

Wycinka drzew na działce

Pozwolenie na wycinkę drzewa

Ścinanie drzew nie jest prostą sprawą. Jeśli macie w swoim ogrodzenie drzewa, które chcecie wyciąć musicie się przygotować do tego zadania żeby bezpiecznie to wykonać. Jeśli macie swój prywatny las to nie możecie wycinać drzew tak jak chcecie.

Twoje prawa oraz obowiązki zapisane są w ustawie o lasach. Żeby ściąć drzewo w swoim lesie trzeba złożyć podanie do Starostwa Powiatowego. Osoba kompetentna przyjeżdża do Twojego lasu i sprawdza, co wnioskowaliście jest rzeczywiście prawdą. W tym momencie dostajecie pozwolenie na wycinkę drzewa lub nie. Po otrzymaniu takiego pozwolenia możecie ściąć drzewo informujecie, że drzewo zostało ścięte i z urzędu przyjeżdża osoba, która mierzy to drewno wasze i nabija niebieskie plakietki.

Dlaczego tak jest, że nie mogę ścinać drzew w swoim prywatnym lesie. Lasy prywatne to 19, 2 % powierzchni lasów w Polsce. Bez takich pozwoleń 19, 2% lasów prywatnych było by zdewastowanych przez wycinanie drzew jak popadnie. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że wycinamy drzewa w swoim lesie i podczas transportu drewna do tartaku lub gdzieś indziej zostajemy skontrolowani. Nie mamy żadnych dokumentów, że drzewa wycięliśmy z naszego prywatnego lasu. Plakietki ulegalniają to, że drewno jest wasze.

Sprzęt potrzebny do wycinki drzew

Jak ściąć drzewo– Kask ochronny dla pilarza
– Siekiera
– Kliny
– Pilarka
– Spodnie antyprzepięciowe
– Buty antyprzepięciowe
– Rękawice ochronne

Podczas wycinki drzew musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Spadające gałęzie na głowę mogą zrobić nam krzywdę. Spodnie antyprzepięciowe uchronią nas przed kalectwem, gdy piła wyskoczy podczas ścinania drzewa.

Jak ściąć drzewo – krok po kroku

Po pierwsze trzeba ustalić kierunek obalenia drzewa. Wybierajmy taki kierunek obalania żeby łatwo było później zabrać drewno i był bezpieczny. Podczas obalania drzewa osoby osoby niebiorące udziału powinny się odsunąć na odległość nie mniejszą niż dwie wysokości ścinanego drzewa.

Osoba ścinająca drzewo powinna mieć dwie tzw. czyste ścieżki oddalenia wynoszące 5 m długości. Jeśli mamy już wszystko przygotowane to teraz wykonujemy tzw. Rzez podcinający w kształcie trójkąta. Podcięcie takie wykonujemy jak najniżej. Gdy już to wykonamy robimy rzez ścinający musi być wykonany wyżej niż rzez podcinający ok. 4 cm. Jak nam się prowadnica pularki schowa w pniu to wbijamy kliny zapobiegnie nam to cofnięciu się drzewa do tyłu i zakleszczy prowadnice pilarki. Pyzatym spychają drzewo w kierunku obalania. Po obaleniu trzeba okrzesać.

Jeśli nie czujesz się nasiłach żeby ściąć samemu drzewo na swojej posesji lub w swoim lesie wycięcie drzewa możesz zlecić specjalnym firmą, które znają się na tym doskonale.

Porady motoryzacyjne

Jestem miłośnikiem motoryzacji od najmłodszych lat. W branży motoryzacyjnej siedzę już 15 lat. Jestem autorem wielu publikacji motoryzacyjnych w prasie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Related Articles

0 Comment